niedziela, 20 grudnia 2015

Propozycje na ukryte chwile świąteczne

Brytyjscy badawczy wykazali, iż nauka idzie najlepiej, gdyż jesteśmy w znajomym dla nas, spokojnym otoczeniu, gdzie możemy się skupić stoprocentowo na przeznaczonym na dany dzień materiale. Święta m.in. z tego właśnie powodu są idealnym czasem na naukę języka. Jesteśmy spokojni, nasze myśli nie krążą wokół pracy, odebrania dziecka ze szkoły i przedszkola, lub przygotowania się na jasełka, wszystko to bowiem jest już za nami na ten rok.

Wiem, wiem, trzeba pamiętać o mnóstwo rzeczy w okresie świątecznym. Ruch jest przeciężony. Rodzeństwo tam, kuzynowstwo tu, trzeba odwiedzić jeszcze cioci i wujków, należy im coś dobrego zabrać z domu, pamiętać o makówkę, pierniki, bigos i karp. Pamiętajmy również poświęcać trochę czasu na zastanawianie się nad tym czy warto było odłożyć na chwilę swój dopięty do ostatniego guzika plan diety. (Bądźmy szczerzy, tak, warto było, przecież taki plan wygląda dobrze na papierze, ale na talerzu trochę słabo.) Skoro z tym ostatnim jednak nie marnujemy sporo czasu, możemy znaleźć chociażby kilka chwil na naukę. Jak zaplanować naukę?

Jedną z najlepszych metod na krótką i skuteczną naukę jest podmiana elementów w zdaniu. Ta zabawa polega na tym, że przykładowo bierzemy konkretną strukturę gramatyczną lub wyrażenie, które niedawno okazało nam się trudnym. Zacznijmy od prostego zdania i spróbujmy podmieniać pojedyncze elementy zachowując strukturę składniową.

Zabawa ta nie ma granic, to znaczy, tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia może wyznaczyć te granice. Przy okazji pobawimy się trochę językiem.

Jest jedna tylko zasada: zakaz skorzystania ze słownika! Podmiana elementów nie służy do wprowadzenia nowego słownictwa, lecz do ćwiczenia struktury. Powiedz swojemu mózgowi, że teraz ma się nauczyć pewnej struktury gramatycznej. Jeżeli jednak wprowadzisz nowe słowo, siłą rzeczy oszukujesz mózg, ponieważ nagle wymagasz od niego jeszcze więcej wysiłku do zapamiętywania nowego elementu.

Podmiana elementów jest idealnym ćwiczeniem do utrwalania struktur, ale mniej nadaje się do wprowadzenia nowych rzeczy. Jeżeli chodzi o słownictwo do poukładania zdań, staraj się używać słów, z którymi niedawno miałeś/aś pierwszą styczność i jeszcze wymagają utrwalania.

Aby lepiej rozumieć o co mi chodzi, pokażę Wam kilka przykładów wziętych z Waszego języka.

Materiał do utrwalenia:

mieć bzika na punkcie

Mam bzika na punkcie czekolady.

Mam bzika na punkcie czekolady z orzechami.

Mój mąż ma bzika na punkcie wołowiny.

Mój mąż ma bzika na punkcie uczenia się języków.

Mój mąż ma bzika na punkcie wołowiny, a ja mam bzika na punkcie czekolady.

Czy twój wujek ma bzika na punkcie barszczu z uszkami?

Czy twój wujek ma bzika na punkcie barszczu bez uszek?

Nie, mój wujek ma bzika na punkcie mojej cioci.

Ciocia ma bzika na punkcie bałwanów.

Ciocia ma bzika na punkcie ulepienia bałwana, ale nie ma bzika na punkcie zrobienia bałwana z wujka.

Święty Mikołaj ma bzika na punkcie czekoladowych ciasteczek z mlekiem. (te, które się zostawia dla niego przy kominku według anglosaskiej interpretacji)

Żona Świętego Mikołaja ma bzika na punkcie roztrzepanej brody swojego męża.

A Wy macie bzika na punkcie czego?

W taki sposób możemy zachować odpowiedni nastrój i po krótkim joggingu umysłowym wrócić do stołu świątecznego z poczuciem zadowolenia. Zapraszam!

1 komentarz:

  1. Cześć

    Jestem pożyczek uznanych na prawie wszystkich kontynentach i ma kapitału 25 720.000 €, który będzie mi pożyczki prywatne krótki i długi termin od 1000 € do nieskończoności, aby poważne osoby będące w stanie zrobić prawidłowego użytkowania i dobre zwrotu funduszy. 2% odsetek od roku gotowy kwoty bo są konkretne nie łamałoby prawo na lichwę. Możesz zapłacić ponad 5 do 25 lat albo bardziej w maksymalnie w zależności od ilości gotowy. Aby uzyskać więcej informacji, możesz skontaktować się ze mną przez E-mail: avv.perlletier@gmail.com

    OdpowiedzUsuń