środa, 6 maja 2015

Cud nad Wisłą

Moi Drodzy, nie jest przypadkiem, iż Polaków zwano „bratankami” Węgrów. Byli oni razem nie tylko świadkami, lecz sprawcami prawdziwych cudów. Jedna z powszechnie znanych historii jest związana z bitwą warszawską, podczas której Węgrzy udzielili pomocy Polsce dostarczając jej zaopatrzenie wojskowe. Częściowo dzięki tejże niespodziewanej amunicji, bitwa skończyła się odrzuceniem sił bolszewickich. Nasza wspólna historia to temat rzeka pełen cudów i w dzisiejszym wpisie właśnie podobne cuda relacjonuję.

Jestem cudzoziemcą, zawsze urzeka mnie coś nowego tu w Polsce. Jak byłam na Erasmusie, zwykłam podróżować po całym kraju z moją koleżanką z Węgier. Pojechaliśmy do Krakowa, Gdańska, Sandomierza, Kazimierza Dolnego i do wielu innych miast. Wiedziałam, że Wisła przepływa Kraków, Warszawę i Gdańsk, ale nie spodziewałam tego, że niemal w każdym mieście Ją zobaczę. Wtedy sobie obiecałam, że zwiedzę każdą miejscowość, którą przepływa Wisła. Ostatnio byliśmy w Ustroniu, zapytałam koleżankę, jaka rzeka tam płynie. Odpowiedź: Wisła. Naiwne pytanie od emigrantki-nowicjuszki, ale przypomniało mi obietnicę, którą złożyłam sześć lat temu.

Niedawno miałam przyjemność pojechać do Krakowa razem z mężczyzną, który wywołuje we mnie podziw i za którego codziennie wyrażam swoją wdzięczność Bogu. (Mówię o Marlonie.) Pojechaliśmy do Krakowa aby organizować warsztat polskojęzyczny o metodach uczenia się języków obcych. Kto inny mógłby bardziej autentycznie opowiadać o tym niż sami poligloci, którzy każdą chwilę wykorzystują, aby nauczyć się kilku nowych zwrotów w egzotycznym języku? Prelegentami byli Konrad Jerzak vel Dobosz (o jego cudownej książce możecie czytać we wcześniejszym wpisie), Bartek Janiczak, niezwykle utalentowany 18-letni poliglota, oraz Marlon Couto Ribeiro, który potrafi potajemnie uczyć się nowego języka przez miesiące nie mówiąc o tym ani słowa nikomu (a po trzech miesiącach wyskoczyć z jakimś zdaniem po khmersku, typu „pochodzę z Brazylii i idę na targowisko kupić papayę”).

Krakowski warsztat był udany. Prąd Wisły przyniosło wielu chętnych i dostaliśmy dużo pozytywnych informacji zwrotnych od nich. Przybyło kilku cudzoziemców ładających biegle po polsku. Większość uczestników zaś pochodziła z Polski, ale z różnych rejonów – cała rodzina przyjechała aż z Przemyśla! Niezwykle się cieszymy, że informacja o warsztacie dotarła aż do tego dalekiego miasta. Dla nas to jest cud: warsztat językowy dopiero raczkuje, ale czujemy, że idziemy właściwą drogą.

Organizujemy warsztaty, ponieważ naszym celem jest dotrzeć do jak najwięcej osób potrzebujących pomocy, porady w nauce języków obcych. Nasze założenie (i obserwacja) polega na tym, że wielu ludzi jest zmuszonych do nauki języków, podano im zadania (tj. opanowanie języka jako cel wyznaczony przez kadrę nauczycieli/rząd/szefa/pracodawcę itd.), ale zostaną bez środków do jego wykonania. Niestety, większość z nas nie nauczy się tego w szkole, jak się uczyć i jak się uczyć skutecznie. My jesteśmy tutaj i działamy po to, aby dać Wam te środki i czynić cuda.

Wasza Wisła przepływa liczne miasta tu w Polsce, między innymi Kraków. Jej prądem pragniemy teraz dopłynąć do kolejnej stacji, do Warszawy. Pod koniec tego miesiąca organizujemy warsztat w Waszej (naszej) stolicy. Zapraszamy Was serdecznie na warsztat w dniach 23 i 24 maja na ulicę Kopernika 30. Wiedzą, doświadczeniem i śmiesznymi historiami dzielą się poligloci Konrad Jerzak vel Dobosz, Paweł Koperek i Marlon Couto Ribeiro. Spodziewa się duża frekwencja uczestników, dlatego też już teraz gorąco polecam odwiedzanie strony www.sekretypoliglotow.pl gdzie możecie odkryć więcej ciekawostek o prelegentach, szczegółach o warsztacie i, oczywiście, możecie wykonać zapisów.


Drodzy, cuda się zdarzają, wystarczy w nie uwierzyć. Cudem jest dla nas to, że jesteśmy tutaj. To, że jako obcokrajowce odnajdujemy się w Polsce, wśród Was, Polaków. Cudem jest również to, że jesteście otwarci na to, czym pragniemy się dzielić z Wami. Uważam za cud to, że docieramy do Was i Wy, skorzystując z nowej wiedzy osiągniecie sukcesy w nauce języków. Działamy po to, aby nad Wisłą jeszcze więcej cudów się wydarzyło (i nie tylko w Warszawie). Dotrzemy do wszystkich miast, które przepływa Wisła. Niech Jej prąd uniesie wieść o Warsztatach do dalekich kątów kraju i niech się wypełnią wszystkie obietnice.

6 komentarzy:

 1. Trudno uwierzyć, że uczysz się polskiego tylko kilka lat. Mieszkasz w Polsce? Twoja polszczyzna jest doskonała, naprawdę gratulacje ogromne. Ja kiedyś z kolei planowałam studiować hungarystykę, ale skończyłam na italianistyce :) Pozdrawiam! Nie masz przypadkiem strony na FB? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć Marto, witam Cię na moim blogu! :) Bardzo się cieszę, że spodobał Ci się sposób w jaki piszę po polsku. Tak naprawdę bardziej intensywnie zaczęłam pisać w Waszym języku w zeszłym roku, aby rozwijać swoje umiejętności lingwistyczne. Zauważyłam, że coraz mniej czasu zajmie mi napisanie postu na blog. Uważam to za znak postępu! :) Jak Ci idzie teraz włoski? Jakie stosujesz metody aby utrwalić wiedzę? Tak, mam FB-a, możesz mnie znaleźć pod moim imieniem i nazwiskiem. Na moim zdjęciu profilowym występuje także brazylijski poliglota, o którym właśnie pisałam. ;) Mieszkam w Polsce od pięciu lat, polskiego uczę się od ośmiu. To już kawałek czasu, oprócz tego Polacy to świetni nauczyciele, więc uczenie się polskiego jest zabawą!

  OdpowiedzUsuń
 3. Włoski znam dobrze, teraz mam go codziennie, bo mówię do mojej małej córeczki w tym języku. Myślałam, że może Twój blog ma stronę na FB, mogłabym obserwować, ale jak nie, to trudno, wystarczy mi zaglądanie tutaj :) Jakie jeszcze języki znasz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, na razie mam tylko blog, ale jest plan na coś większego. :) Znam jeszcze angielski (skończyłam anglistykę), hiszpański (zakochałam się w tym języku kiedy byłam w Hiszpanii), trochę portugalskiego (zakochałam się w Brazylijczyku kiedy byłam w Gliwicach). :) To super, że do córki mówisz po włosku. Ile ma lat?

   Usuń
 4. Miałam zaplanowany wyjazd ale chyba wybiorę Wasze warsztaty :)
  pozdrawiam cieplutko :):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie! To nam bardzo miło. Zapraszamy serdecznie! :)

   Usuń